درباره یراق تک شیشه

شنيده‌ها حاكي از آن است كه در كنفرانس اخير دانشگاه MIT در رابطه با تكنولوژي هاي موبايل ، آقاي جفري اونسون (Jeffrey Evenson) نائب رئيس و مدير عملياتي شركت كورنينگ ( corning) از قابليت‌هاي ضد انعكاس نور و ضد ميكروبي نسل بعدي شيشه‌هاي مقاوم گوريلا گلس (Gorilla Glass) صحبت كرده است.
طبق اظهارات او: "اين شيشه‌ها مي‌تواند به عنوان محافظي مناسب براي تكنولوژي هاي پيشرفته‌تر نظير صفحات OLED باشد چرا كه صفحات  OLED در برخورد با مولكول‌هاي آب و اكسيژن به سرعت خراب مي‌شوند و 30 ميليارد سال طول مي‌كشد تا  يك مولكول اكسيژن بتوانند از يك صفحه‌ي شيشه‌اي با ضخامت ميلي‌متر عبور كنند، اين در حالي است كه مدت زمان مذكور براي صفحات پلاستيكي تنها دو هفته مي‌باشد."
در ادامه اين كنفرانس اونسون صفحه محافظ گوريلا گلس معمولي را در دست گرفت كه براي استفاده در تبلت ها مناسب بود و در وسط آن حفره‌اي به اندازه يك پرتقال وجود داشت. اما اين يك حفره واقعي نبود. در حقيقت وجه تمايز اين حفره مجازي با بقيه قسمت‌هاي اين صفحه اين بود كه با تكنولوژي ضد انعكاسي شركت كورنينگ آميخته شده بود و مانند بقيه قسمت‌ها نور را به مقدار زيادي منعكس نمي‌كرد.
كورنينگ مي‌گويد: "به دليل ناتواني شيشه جلوي گجت ها در كاهش انعكاس نور، وضوح تصوير صفحات در زير آفتاب حتي هنگامي كه در بيش‌ترين حالت خود تنظيم شده باشد باز هم كاهش شديدي دارد. حتي بهترين صفحات هم حداقل 5 درصد انعكاس را از خود نشان مي‌دهند. بنابراين شركت كورنينگ در جستجوي اين است تا بتواند اين ميزان را تا جاي ممكن پايين بياورد.
در حقيقت كورنينگ به شدت در تلاش است تا بتواند انعكاس‌ها را كاهش دهد. ما همچنين در حال كار بر روي تكنولوژي ضد ميكروب براي استفاده در شيشه‌هاي جديد خود هستيم تا  ميكروب ها و ويروس‌هايي را كه بر روي صفحات موبايل‌ها و تبلت ها وجود دارند از بين ببريم و به اين واسطه باز هم از انعكاس نور كاهش دهيم. اين تكنولوژي به صورت يك پوشش خواهد بود كه به عنوان مثال اجرام چسبيده به صفحه را در مدت زمان 30 دقيقه و تمامي باكتري‌ها و ويروس‌هاي موجود بر روي صفحه هم پس از 2 ساعت بدون دخالت كاربر پاك مي‌كند."
اين مي‌تواند خبري خوب براي كساني باشد كه از گجت هاي خود هم در خانه و هم هنگام كار  استفاده مي‌كنند. اما بايد بگوييم كه متأسفانه ممكن است چند سالي طول بكشد تا كاربران بتوانند اين دو تكنولوژي را بر روي صفحات موبايل و تبلت و هر گجت لمسي ديگري ببينند.